Współpraca lokalna na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i urbanistycznego, produktów regionalnych i tradycyjnych oraz zasobów przyrodniczo turystycznych obszaru




Wyjazd studyjny na Litwę



Lokalna Grupa Działania Zalew Zegrzyński zaprasza chętnych do udziału w wyjeździe studyjnym pn. "Współpraca lokalna na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i urbanistycznego, produktów regionalnych i tradycyjnych oraz zasobów przyrodniczo turystycznych obszaru."


Wyjazd studyjny odbędzie się w dniach 09-13 sierpnia br. Wyjazd obejmuje obszary LGD Druskininkai oraz LGD Salcininkai (Litwa).


Regulamin, formularz zgłoszeniowy oraz program wyjazdu znajdują się poniżej. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie i programie.


Zgłoszenia należy przesyłać skanem na adres mailowy Biura LGD lub składać osobiście w Biurze LGD do 23 lipca 2021 r.  Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.


W związku z sytuacją epidemiczną Covid-19 każdy zakwalifikowany uczestnik wyjazdu musi spełniać zasady wjazdu obowiązujące w danych dniach w danym kraju. Organizator będzie informował o nich uczestników, natomiast odpowiedzialność w zakresie ich przestrzegania spoczywa na uczestnikach.


Regulamin


Formularz zgłoszeniowy


Program





Zdjęcie: Winobranie zdjęcie utworzone przez www.slon.pics - pl.freepik.com


 





 


Relacja z realizacji operacji własnej - wyjazdu studyjnego na Litwę



W dniach 09.08.2021-13.08.2021 odbył się wyjazd studyjny na Litwę pt. "Współpraca lokalna na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego i urbanistycznego, produktów regionalnych i tradycyjnych oraz zasobów przyrodniczo turystycznych obszaru."


 




W poniedziałek 9 sierpnia 2021 roku grupa 40 uczestników udała się na pięciodniowy wyjazd studyjny na Litwę. Pierwszego dnia po przyjeździe uczestnicy poprzez spacer z przewodnikiem mieli okazję poznać dziedzictwo historyczne i kulturowe miasta Druskienniki. Zobaczyli m.in. pomnik Zygmunta Augusta, Druskiennicki Aquapark, fontanny oraz poznali historię wybitnego litewskiego malarza i kompozytora Mikołaja Konstantego Czurlanisa.







Drugiego dnia uczestnicy gościli w Biurze LGD Druskininkai, gdzie mogli zapoznać się z dobrymi praktykami oraz zobaczyć jak rozwijało się miasto w ostatnich latach. W dalszej części programu poznawali przykłady wdrażanych projektów. Odwiedzili dwór Leipalingisa, gdzie m.in. odbyła się nauka „Poloneza”. Odwiedzili gospodarstwo, w którym produkuje się litewski ser. Odwiedzili również Snow Arenę – całoroczny obiekt narciarski oraz przejechali się Druskiennicką kolejką linową.  Na koniec dnia uczestniczyli z prezentacji obrzędów ludowych regionu poprzez spektakl „Jak mieszkaniec dzukii źony szukał“, gdzie mieli możliwość poznać zwyczaje oraz stroje regionalne.



















Trzeciego dnia grupa uczestników zagościła w rejonie Sołecznikowskim.  Wizyta zaczęła się od spotkania z Prezesem LGD Salcininkai, który przedstawił informacje o działalności LGD, wskazał ich kierunki działań, przykłady dobrych praktyk oraz problemy z jakimi się borykają. Dobre wrażenie zrobiła polska szkoła w Sołecznikach pod kątem zaplecza edukacyjnego i infrastrukturalnego. Dodatkowo uczestnicy mogli poznać problemy tamtejsze Polonii, gdyż rejon Sołecznikowski jest w dużym stopniu zamieszkiwany przez ludność polskiego pochodzenia. W dalszej części dnia uczestnicy mogli poznać dziedzictwo kulturowe Polski i Litwy. Odwiedzili Miejsce Pamięci w Ponarach oraz zamek w Trokach.













Następnego dnia uczestnicy wyjazdu studyjnego odwiedzili Wilno. Wizyta rozpoczęła się od cmentarzu na Rossie, gdzie pochowani są również wybitni Polacy m.in. część rodziny Józefa Piłsudskiego, Joachim Lelewel, ojciec i ojczym Juliusz Słowackiego. Główną uwagę przyciągało mauzoleum „Matka i Serce Syna”, w którym pochowana jest matka Józefa Piłsudskiego oraz serce marszałka. Następnie mogli zwiedzić Kościół Św. Piotra i Pawła w Wilnie, dom, w którym przebywała św. Faustyna Kowalska, Ostrą Bramę oraz wiele innych ciekawych obiektów historycznych i kulturowych.






















Ostatniego dnia wyjazdu tzn. 13.08.2021r. uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzili Grutoparkas, czyli litewski skansen komunizmu, a następnie udali się w drogę powrotną do Polski.







Mamy nadzieję, że wizyta studyjna spełniła oczekiwania uczestników, pozwoliła na lepsze poznanie dziedzictwa historycznego i kulturowego odwiedzanych obszarów, a poznane dobre praktyki będą doskonałą inspiracją do działań lokalnych na rzecz rozwoju obszaru LGD Zalew Zegrzyński.



"Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Strona internetowa Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Instytucja Zarządzająca Programem Operacyjnym "Rybactwo i Morze" - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Strona internetowa opracowana przez Lokalną Grupę Działania Zalew Zegrzyński.

Lokalna Grupa Działania Zalew Zegrzyński
ul. gen. Wł. Sikorskiego 11, lok. 413
05-119 Legionowo
KRS 0000349416

Numer konta bankowego: 36 8013 0006 2004 0013 0808 0001

Biuro Lokalnej Grupy Działania mieści się w budynku
Starostwa Powiatowego w Legionowie, pokój: 203, 202, 201

Biuro czynne: Pn.- Pt. 8:00 - 16:00
tel.: (22) 76 40 203, (22) 76 40 253, (22) 76 40 202, (22) 76 40 201
e-mail: biuro*lgdzz.pl
Ze względu na ochronę adresu e-mail przed spamem należy
usunąć znak * i zastąpić go @