Rola Folklora - czyli serockie poszukiwania ludowej obrzędowości i gawędy o dawnych zwyczajach

Serockie poszukiwanie ludowej obrzędowości


By docenić, trzeba zobaczyć i zrozumieć… Wychodząc z takiego założenia, włodarze Serocka postarali się o dotację z LGD ZZ na celebrację ludowych zwyczajów i uroczystości. Przyznane 50 tys. zł posłużyło na cykl warsztatów, wystawę i publikację z opisem lokalnych obrzędów


Unijne dofinansowanie zostało przyznane na realizację operacji  – „Rola Folklora, czyli serockie poszukiwanie ludowej obrzędowości i gawędy o dawnych zwyczajach”. Wsparcie przekazano na konto Miasta i Gminy Serock. Umowa w tej sprawie została podpisana 31 stycznia 2019 r.


Cykl warsztatów teatralnych i wokalnych, w których mogli wziąć udział wszyscy chętni, dotyczył organizacji takich wydarzeń artystycznych, jak:



  • Zapusty (początek marca 2019 r.)  – po ulicach Serocka spacerowały wesołe gromady przebierańców: dziadów, Cyganów, niedźwiedzi czy diabłów. Między nimi maszerowały słomiane kukły. W trakcie tańców i śpiewów (wszak to jeszcze czas Karnawału) słychać było obrzędowe zawołania „na len i konopie”. Zwieńczeniem tych uciech było symboliczne pogrzebanie Basa albo zabijanie Grajka.

  • Noc Kupały (koniec czerwca 2019 r.) – podczas tego starosłowiańskiego święta ognia i wody, które obchodzono w najkrótszą noc w roku, na miejskiej plaży w Serocku płonęły ogniska. Uczestnicy obrzędów skakali przez płomienie, a kobiety puszczały wianki do Narwi. Był to czas  radości, tańca i śpiewu.

  • Dożynki (początek września 2019 r.) – w czasie, gdy rolnicy przyglądali się zebranym plonom, w Woli Kiełpińskiej szedł barwny korowód wieńców dożynkowych. Szli też: baba, broda i pępek. Oprócz pieśni i pląsów, uroczystość ta była okazją do zastanowienia, dlaczego dożynki dawniej nazywano – okrężnym lub ograbkiem.

  • Szczodre Gody (początek grudnia 2019 r.), bo właśnie tak dawniej określano Święta Bożego Narodzenia. Wszystko odbyło się Izbie Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku. W kącie ustawiono ostatni zżęty snop żyta, położono siano na stołach, a także zawieszono podłaźniczkę pod sufitem.  Po prostu, jak drzewiej bywało.


Dofinansowana wystawa outdoorowa „Rola folklora – poszukiwania ludowej obrzędowości” miała miejsce na serockim rynku. Na 10 planszach o wymiarach 120x100 cm zaprezentowano zdjęcia ze wspomnianych wyżej wydarzeń artystycznych oraz warsztatów. Pojawiła się także publikacja „Tako rzecze dwurzecze” (w nakładzie 1000 sztuk). Zawiera kilka opisów lokalnych obrzędów i zwyczajów, a także wspomnienia mieszkańców. Jest rozdawana bezpłatnie.


Opisana operacja realizuje cel ogólny i szczegółowy Lokalnej Strategii Rozwoju. Jest ukierunkowana na zaspokojenie potrzeb grup defaworyzowanych, ponieważ przedstawiciele takich grup byli zaproszeni do uczestnictwa w projekcie. Przedsięwzięcie to w innowacyjny sposób wzbogaciło wiedzę o kulturze regionu oraz utrwaliło ją.








 


"Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Strona internetowa Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Instytucja Zarządzająca Programem Operacyjnym "Rybactwo i Morze" - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Strona internetowa opracowana przez Lokalną Grupę Działania Zalew Zegrzyński.

Lokalna Grupa Działania Zalew Zegrzyński
ul. gen. Wł. Sikorskiego 11, lok. 413
05-119 Legionowo
KRS 0000349416

Numer konta bankowego: 36 8013 0006 2004 0013 0808 0001

Biuro Lokalnej Grupy Działania mieści się w budynku
Starostwa Powiatowego w Legionowie, pokój: 203, 202, 201

Biuro czynne: Pn.- Pt. 8:00 - 16:00
tel.: (22) 76 40 203, (22) 76 40 253, (22) 76 40 202, (22) 76 40 201
e-mail: biuro*lgdzz.pl
Ze względu na ochronę adresu e-mail przed spamem należy
usunąć znak * i zastąpić go @