- rozwinO LGD
- rozwinCzłonkostwo
- rozwinPrzygotowanie LSR 2023-2027
- rozwinRLKS 2016-2023
- Wsparcie KSOW
- Procedura wyboru operacji
- Obowiązujące akty prawne - okres programowania 2014-2020
- Harmonogram konkursów
- Umowa Ramowa
- Plan Komunikacji i Plan Szkoleń
- Kryteria Wyboru
- Przedsięwzięcia
- Księga wizualizacji PROW 2014-2020 i księga wizualizacji PO RYBY 2014-2020
- Wnioski PROW na lata 2014 - 2020
- Wnioski PO Ryby na lata 2014-2020
- Prezentacje ze szkoleń
- Pytania i odpowiedzi
- Ankiety
- rozwinWdrażanie LSR 2023-2027
Utworzenie innowacyjnej placówki oświatowej w Radzyminie poprzez wdrożenie innowacyjnego podejścia Marii Montesorri w wychowaniu dzieci.
Radzymińskie przedszkole Montessori
Wśród przedszkoli o różnych profilach, na uwagę zasługuje kierunek – Montessori. Od kilku lat placówka taka działa w Radzyminie (powiat wołomiński), a w 2018 r. uzyskała sporą dotację z LGD ZZ na m.in.: zakup wyposażenia wnętrz, zabawek i prace wykończeniowe.
To przedszkole, które może otoczyć opieką 75 dzieci, prezentuje się obecnie bardzo okazale. Jego duże przestrzenie pozwalają rozwijać dziecięcą aktywność, a urocze małe, drewniane mebelki zapewniają wychowankom bezpieczeństwo i rozwijają pozytywne skojarzenia z naturą. Przedszkole nazywa się „Moje Montessori” i od 2015 r. działa w Radzyminie, przy ul. ul. Platynowej 4. Wyjątkowość tej placówki jest konsekwencją sposobu wychowywania w nim dzieci. Opiera się on na systemie wypracowanym przez Marię Montessorii, włoską lekarkę i pedagog (żyła w latach 1870-1952). Kładzie on nacisk na swobodny rozwój dzieci i przeciwstawia się tłumieniu dziecięcej aktywności. Ponadto wspiera spontaniczność i ma umożliwiać podopiecznym wszechstronny rozwój fizyczny, duchowy, kulturowy i społeczny.
Beneficjent , czyli P.H.U. Piotr Ciok uzyskał z Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński dotację na wykończenie budynku przedszkola i jego wyposażenie. Dofinansowanie zostało przyznane na realizację projektu o nazwie – „Utworzenie innowacyjnej placówki w Radzyminie poprzez wdrożenie innowacyjnego podejścia Marii Montessorii w wychowaniu dzieci”. Stosowna umowa została podpisana 17 kwietnia 2018 r. W efekcie na konto beneficjenta wpłynęło blisko 143 tys. zł dotacji. Środki te przyznano na pokrycie 45% kosztów inwestycji.
W ramach projektu wykonano: roboty malarskie (koszt blisko 32 tys. zł), posadzki (ok. 78 tys. zł), balustrady (blisko 25 tys. zł), a także zainstalowano: zakupioną wentylację (ok. 85 tys. zł), armaturę (31 tys. zł), monitoring (ok. 4 tys. zł) oraz tablicę reklamową (1,2 tys. zł). Do ich montażu zastosowano m.in. innowacyjne technologie proekologiczne. Zakupione zostało także wyposażenie do dziecięcych pomieszczeń (blisko 122 tys. zł) oraz innego rodzaju wyposażenie i pomoce naukowe za ok. 60 tys. zł.
Dyrektorką przedszkola jest Magdalena Pastewka-Ciok, żona beneficjenta.