Dziedzictwo dla Przyszłości "ANCHOR"


OPIS PROJEKTU


Spotkanie Partnerów inicjujące projekt


Pierwszym działaniem projektu było spotkanie inicjujące, które odbyło się w dniach 22-23 października 2019 roku na terenie Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński. W spotkaniu uczestniczyło 7 przedstawicieli partnera zagranicznego, w tym tłumacz, 3 przedstawicieli LGD Aktywni Razem, 2 przedstawicieli LGD „Wspólny Trakt” oraz 3 przedstawicieli LGD Zalew Zegrzyński oraz moderator.






Pozyskanie ekspertów w obszarze archiwizacji społecznej i opracowanie szczegółowego planu i metod działań archiwizacyjnych


W ramach tego działania wyłoniono trenerów, którzy w ramach dalszej części projektu przeprowadzali szkolenia oraz stanowili wsparcie merytoryczne dla uczestników projektu.


Rekrutacja uczestników projektu


W ramach tego działania każdy z partnerów projektu przeprowadził rekrutację uczestników na swoim obszarze. W projekcie mogli wziąć udział młodzi ludzie do 35 roku życia. Rekrutacja została przeprowadzona za pomocą strony internetowej LGD, profilu LGD na facebooku, stron internetowych gmin członkowskich oraz prasy lokalnej. Projekt przewidywał wyłonienie 7 uczestników z obszaru LGD Zalew Zegrzyński.


Szkolenie młodzieży dot. technik archiwizacji społecznej


Pierwsze działanie szkoleniowe odbyło się 7-8 września 2021 roku. Było to szkolenie dotyczące technik archiwizacji społecznej. Pod czujnym okiem trenerów młodzi ludzie nabywali wiedzę  i praktyczne umiejętności z zakresu technik archiwizacji społecznej. Na szkoleniu omówiona została metodyka robienia wywiadów m.in jak pozyskać rozmówców, jak z nimi rozmawiać oraz jak unikać najczęściej popełnianych błędów w tego typu wywiadach. W części związanej z filmowaniem uczestnicy mogli pozyskać wiedzę m.in jak nagrywać wywiady, aby ich jakość była możliwie najlepsza oraz atrakcyjna dla odbiorców, w tym odpowiedni dobór światła, kadrowanie, ale także mieli okazję poznać podstawy montażu.


Część teoretyczną uzupełniła część warsztatowa, w której uczestnicy mogli w praktyce zastosować pozyskaną wiedzę. Uczestnicy w tej części m.in realizowali przykładowe wywiady oraz je nagrywali, a które to następnie zostały one omówione przez trenerów.





Pilotażowe wywiady młodych ludzi z seniorami - zapis audio/video


Kolejnym działaniem projektu były pilotażowe wywiady młodych ludzi z seniorami - zapis audio/video. Uczestnicy w ramach tego działania zrobili pierwsze wywiady.


Międzynarodowe warsztaty analityczne – analiza zebranych doświadczeń i ewentualne korekty


Zrealizowane pilotażowe wywiady zostały następnie porównane z innymi wywiadami robionymi przez uczestników z obszaru poszczególnych partnerów i omówione na międzynarodowych warsztatach analitycznych we Włoszech.  Warsztaty te odbyły się w dniach 25-29 października 2021 roku. Warsztaty służyły analizie zebranych doświadczeń i ewentualne korekt. Porównanie i omówienie zrealizowanych wywiadów miało służyć poprawie ich jakości pod względem merytorycznym i technicznym.









Realizacja przez młodych mieszkańców wywiadów z seniorami


Po zrealizowanych warsztatach, bogatsi o wiedzę, uczestnicy projektu przystąpili do realizacji dalszych wywiadów z seniorami. Na obszarach wszystkich partnerów powstawały kolejne materiały video. 





Poniżej znajduje się film ze zrealizowanego na terenie Skansenu w Kuligowie wywiadu. 



Wykorzystanie rezultatów badań: wspieranie tworzenia lokalnych archiwów/izb pamięci/publikacji/filmów


Zrealizowane wywiady zostały zarchiwizowane i rozpropagowane na obszarach partnerów projektu poprzez przekazanie do izby pamięci, opisanie w publikacji, upublicznienie na stronach internetowych partnerów projektu oraz przekazanie na nośnikach typu pendrive uczestnikom konferencji w Polsce.




Broszura - wersja do pobrania


Opracowanie wspólnego filmu promującego archiwizację społeczną jako metodę zachowania dziedzictwa kulturowego i aktywizacji i integracji społeczności lokalnych


W ramach projektu został opracowany wspólny dla wszystkich partnerów projektu film promujący archiwizację społeczną jako metodę zachowania dziedzictwa kulturowego i aktywizacji i integracji społeczności lokalnych. Film opisuje przebieg projektu i założenia projektu. 




Lokalne imprezy promujące lokalne dziedzictwo i rezultaty projektu


W ramach projektu zrealizowane zostały także lokalne wydarzenia promujące lokalne dziedzictwo i rezultaty projektu. Na obszarze LGD Zalew Zegrzyński spotkanie zostało zorganizowane 29 września 2022 roku w Skansenie w Kuligowie. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. młodzież z PZSP w Serocku oraz mieszkańcy obszaru. Na spotkaniu po krótkim omówieniu projektu współpracy zaprezentowany został film o archiwizacji społecznej oraz materiały video z przeprowadzonych wywiadów.





Konferencja promująca rezultaty projektu ANCHOR i archiwizację społeczną jako metodę zachowania dziedzictwa kulturowego i aktywizacji i integracji społeczności lokalnych 


Projekt został zakończony poprzez organizację 2 konferencji. Ze względu na krótszy możliwy czas realizacji projektu przez włoską LGD konferencja podsumowująca projekt we Włoszech z udziałem Prezesów polskich LGD biorących udział w projekcie odbyła się w czerwcu 2022, natomiast konferencja podsumowująca projekt w Polsce odbyła się 3 października 2022 w Pałacu w Jabłonnie. W konferencji w Jabłonnie wzięli udział przedstawiciele z obszarów wszystkich partnerów projektu, w tym Prezesi LGD, seniorzy udzielający wywiadów, młodzież uczestnicząca oraz zaproszeni goście. Uczestnikom konferencji został zaprezentowany projekt oraz jego rezultaty w postaci filmowej. Przedstawiono także projekt z perspektywy uczestnika poprzez prezentację przedstawiciela młodzieży włoskiej. Konferencja była także okazję do podziękowania osobom zaangażowanym w projekt, a także do odczytania listu Ambasadora Włoch w Polsce wystosowanego w związku z organizowaną konferencją. Konferencja została zakończona występem Zespołu Tańca Ludowego Promyki.






 


"Europejskie Fundusze Strukturalne i Inwestycyjne, Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Strona internetowa Lokalnej Grupy Działania Zalew Zegrzyński współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Instytucja Zarządzająca Programem Operacyjnym "Rybactwo i Morze" - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Strona internetowa opracowana przez Lokalną Grupę Działania Zalew Zegrzyński.

Lokalna Grupa Działania Zalew Zegrzyński
ul. gen. Wł. Sikorskiego 11, lok. 413
05-119 Legionowo
KRS 0000349416

Numer konta bankowego: 36 8013 0006 2004 0013 0808 0001

Biuro Lokalnej Grupy Działania mieści się w budynku
Starostwa Powiatowego w Legionowie, pokój: 203, 202, 201

Biuro czynne: Pn.- Pt. 8:00 - 16:00
tel.: (22) 76 40 203, (22) 76 40 253, (22) 76 40 202, (22) 76 40 201
e-mail: biuro*lgdzz.pl
Ze względu na ochronę adresu e-mail przed spamem należy
usunąć znak * i zastąpić go @