- rozwinO LGD
- rozwinCzłonkostwo
- rozwinPrzygotowanie LSR 2023-2027
- rozwinRLKS 2016-2023
- Wsparcie KSOW
- Procedura wyboru operacji
- Obowiązujące akty prawne - okres programowania 2014-2020
- Harmonogram konkursów
- Umowa Ramowa
- Plan Komunikacji i Plan Szkoleń
- Kryteria Wyboru
- Przedsięwzięcia
- Księga wizualizacji PROW 2014-2020 i księga wizualizacji PO RYBY 2014-2020
- Wnioski PROW na lata 2014 - 2020
- Wnioski PO Ryby na lata 2014-2020
- Prezentacje ze szkoleń
- Pytania i odpowiedzi
- Ankiety
- rozwinWdrażanie LSR 2023-2027
Remont dachu zabytkowego kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce
Tu ochrzczony był Norwid
Parafia rzymsko-katolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce uzyskała z LGD ZZ dofinansowanie na remont kościelnego dachu. Umowę w tej sprawie podpisała w lipcu 2017 r. W efekcie, po kilkunastu latach zacieków wewnątrz kościoła, sytuacja nareszcie została opanowana.
Parafia ta znajduje się w powiecie wołomińskim, przy ul. Kościelnej 30. Obecnie jej proboszczem jest ks. Grzegorz Andrzej Piotrowski. Piastuje to stanowisko od połowy 2015 r. W ciągu ostatnich 2 stuleci źródła informują o 18 tutejszych proboszczach, spośród których i tu ciekawostka - ks. Jan Kanty Matliński (lata 1820?–1831) ochrzcił tu jednego z polskich wieszczów - Cypriana Kamila Norwida. Dofinansowanie w kwocie 300 tys. zł zostało przyznane na projekt zatytułowany - „Remont dachu zabytkowego kościoła p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Dąbrówce”. Stosowna umowa została podpisana 13 lipca 2017 r. W ramach dotowanej operacji nastąpiła wymiana na dachu blachy cynkowej na miedzianą. Poprzednia blacha była źle położona, w następstwie czego powstały dziury i dach przeciekał. Blacha ta była także źle połączona, bo zamiast na zamki, łączyły ją gwoździe. Ponadto nie było dotychczas tzw. wydr na dachu, w konsekwencji czego blacha przylegała do muru. To powodowało, że woda po nim ściekała. Po remoncie wszystko jest wykonane zgodnie z wymaganą technologią. Dach został także w pełni odeskowany. Poprzednie odeskowanie było ażurowe, co powodowało, że blacha cynkowa pod wpływem wiatru zniekształcała się i powstały dziury. Wyremontowany dach jest brązowawy, a wcześniejszy był w odcieniu szarości.
Jak wspomina ks. proboszcz, trudno było znaleźć wykonawcę remontu. Ze względu na to, że kościół znajduje się w rejestrze zabytków, od wykonawcy wymagany był certyfikat na zabytek. Do ogłoszonego przetargu, zgłosiła się tylko jedna firma, ale szczęśliwie - bardzo doświadczona. Remont przedłużał się jednak, bo podczas prac często padał deszcz. W tym okresie, w ciągu 4 miesięcy, tylko 12 dni było suchych.