- rozwinO LGD
- rozwinCzłonkostwo
- rozwinPrzygotowanie LSR 2023-2027
- rozwinRLKS 2016-2023
- Wsparcie KSOW
- Procedura wyboru operacji
- Obowiązujące akty prawne - okres programowania 2014-2020
- Harmonogram konkursów
- Umowa Ramowa
- Plan Komunikacji i Plan Szkoleń
- Kryteria Wyboru
- Przedsięwzięcia
- Księga wizualizacji PROW 2014-2020 i księga wizualizacji PO RYBY 2014-2020
- Wnioski PROW na lata 2014 - 2020
- Wnioski PO Ryby na lata 2014-2020
- Prezentacje ze szkoleń
- Pytania i odpowiedzi
- Ankiety
- rozwinWdrażanie LSR 2023-2027
Remont elewacji budynku kościoła w Woli Kiełpińskiej
Radziwiłłowie śpią spokojnie
W 2018 r. przepiękny i zabytkowy kościół w Woli Kiełpińskiej (gmina Serock) przeszedł poważny remont. I choć podczas wykopów nie znaleziono żadnych skarbów, to dofinansowany projekt stworzył - perłę. Właśnie w jej odcieniu pomalowano ściany świątyni.
Kościół ten zbudowany jest w stylu neobarokowym. Znajdują się w nim 3 zabytkowe ołtarze. W głównym umiejscowiono obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, namalowany w 1899 r., a w pozostałych umieszczono nagrobki: Krasińskich, Radziwiłłów i Ossolińskich, przeniesione z kościoła w Zegrzu. Warte uwagi są również tutejsze zabytkowe obrazy z 1920 r., malowane na blasze przez Adolfa Hermana Duszka.
Prace remontowe trwały 3 miesiące – od maja do lipca 2018 r. Generalnie dotyczyły remontu elewacji wraz z odwodnieniem. Nadzorował je ks. proboszcz Andrzej Marchlewski. By zabezpieczyć zewnętrzne ściany przed degradacją, został położony drenaż wokół ścian kościoła do tzw. studzienek rewizyjnych, połączonych z dwoma studniami chłonnymi. Znajdują się one po obu stronach kościoła. Do wysokości pół metra na ziemią został skuty stary zawilgocony cokół i w jego miejsce położony nowy. To obecnie szara część świątyni. Z kolei przy ścianach został wysypany gres, by zminimalizować przenikanie wilgoci. Wykonano także chodnik wokół kościoła. Obecnie kościół jest jaśniejszy. Żółć jego ścian nie jest już tak intensywna, jak prezentująca się na murach ogrodzenia.
Remont pochłonął około 381 tys. zł. Parafia wyłożyła na ten cel 100 tys. zł, natomiast reszta została pokryta w ramach unijnego dofinansowania. Przy okazji wspomnianych prac, przed głównym wejściem do kościoła wyłożona została kostka – od bramy do drzwi. To, podobnie jak przywóz czarnej ziemi i przyozdobienie kościoła świeżo posadzonymi kwiatami, krzewami, trawą dodatkowo opłaciła parafia. Sfinansowała również obsypanie nasadów dwoma różnymi rodzajami kamienia.