- rozwinO LGD
- rozwinCzłonkostwo
- rozwinPrzygotowanie LSR 2023-2027
- rozwinRLKS 2016-2023
- Wsparcie KSOW
- Procedura wyboru operacji
- Obowiązujące akty prawne - okres programowania 2014-2020
- Harmonogram konkursów
- Umowa Ramowa
- Plan Komunikacji i Plan Szkoleń
- Kryteria Wyboru
- Przedsięwzięcia
- Księga wizualizacji PROW 2014-2020 i księga wizualizacji PO RYBY 2014-2020
- Wnioski PROW na lata 2014 - 2020
- Wnioski PO Ryby na lata 2014-2020
- Prezentacje ze szkoleń
- Pytania i odpowiedzi
- Ankiety
- rozwinWdrażanie LSR 2023-2027
Kaplica Grobowa na Cmentarzu Parafialnym w Wieliszewie - etap III
Kaplica pięknieje na naszych oczach
Jednym z najciekawszych zabytków w Wieliszewie (powiat legionowski) jest imponujących rozmiarów kaplica-grobowiec, wybudowana w początkach XIX w. Współcześnie, dzięki ogromnemu zaangażowaniu proboszcza Grzegorza Kucharskiego, parafian i pracowników Urzędu Gminy Wieliszew przeprowadzono w niej gruntowny remont, w dużej części sfinansowany w ramach dotacji z Lokalnej Grupy Działania „Zalew Zegrzyński”. Efekty tego projektu – zachwycają!
Grobowiec, który jest jednocześnie kaplicą, wybudowany został w stylu klasycystycznym, w pierwszej połowie XIX w. Znajduje się na cmentarzu w Wieliszewie, przy ul. Modlińskiej 105 w Wieliszewie. Wykonano go z cegły, na planie sześcioboku. Krypta, tj. miejsce złożenia zmarłych, znajduje się w podziemiu grobowca. W trakcie jego porządkowania odnaleziono szczątki doczesne 7 osób, spośród których ustalono tożsamość 5. Należą one między innymi do zmarłej Rozalii z Wolskich oraz Miecia Kopijowskiego. Dowodem na to są 2 zachowane tablice epitafijne z białego marmuru, które znajdują się w górnej części kaplicy. Wieść niesie, że podczas II wojny światowej w kaplicy odbywały się msze św., a także udzielane były sakramenty małżeństwa czy pierwszej komunii świętej. Ks. Grzegorz chce, by ta tradycja była kultywowana.
Remont kaplicy, współfinansowany z unijnych dotacji przekazywanych przez LGD ZZ, odbywał się na przestrzeni kilku lat, w 3 etapach. Ostatni przeprowadzony był w 2018 r. W ramach pierwszego - przywrócono kopule kształt z 1834 r. W drugim – wykonano elewację i zewnętrzne przyziemie. Rozebrano też stare schody, zabezpieczono ściany i wykonano drewniane drzwi. W trzecim: uporządkowano kryptę; wstawiono wybite jeszcze podczas II wojny światowej okno; wykonano sarkofag, w którym złożono skremowane szczątki doczesne; a także zrobiono elewacje wewnętrzne i wytynkowano brakujące elementy. W sumie prace remontowe kosztowały 1,2 mln zł, a dotacja z LGD ZZ pokryła 60 proc. kwalifikowanych wydatków. W trzecim etapie dotacja wyniosła około 300 tys. zł.
Przed rozpoczęciem remontu dosyć długo, bo przez 3 lata przygotowywane były dokumenty i wykonywane wymagane ekspertyzy. Poszukiwani byli także spadkobiercy grobowca, ale bez skutku. Warto również wspomnieć, że parafii wieliszewskiej kolejny raz udało się uzyskać dotację na remont kaplicy. Pierwszy raz stało się to pod koniec XIX w. Wtedy wniosek o wsparcie pozytywnie zaopiniował Wydział Budowlany Warszawskiego Rządu Gubernialnego.