- rozwinO LGD
- rozwinCzłonkostwo
- rozwinPrzygotowanie LSR 2023-2027
- rozwinRLKS 2016-2023
- Wsparcie KSOW
- Procedura wyboru operacji
- Obowiązujące akty prawne - okres programowania 2014-2020
- Harmonogram konkursów
- Umowa Ramowa
- Plan Komunikacji i Plan Szkoleń
- Kryteria Wyboru
- Przedsięwzięcia
- Księga wizualizacji PROW 2014-2020 i księga wizualizacji PO RYBY 2014-2020
- Wnioski PROW na lata 2014 - 2020
- Wnioski PO Ryby na lata 2014-2020
- Prezentacje ze szkoleń
- Pytania i odpowiedzi
- Ankiety
- rozwinWdrażanie LSR 2023-2027
Remont elewacji kościoła parafialnego p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Jabłonnie
Kościół Matki Boskiej Królowej Polski w Jabłonnie
We wsi Jabłonna, tuż przy granicy z Warszawą, w 2018 r. wyremontowano kościół. Prace te w większości zostały sfinansowane z unijnej dotacji przekazanej przez Lokalną Grupę Działania „Zalew Zegrzyński”. Kościół p.w. Matki Boskiej Królowej Polski, choć już w rejestrze zabytków, prezentuje się obecnie zupełnie jak nowo wybudowany.
Gruntowny remont spowodował, że jabłonowska świątynia jest kolejną wizytówką powiatu legionowskiego. Znajduje się ona przy ul. Modlińskiej, w kompleksie pałacowo-parkowym, nieopodal pałacu zbudowanego w 1784 r. z inicjatywy biskupa Michała Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta.
Od kilku lat proboszczem parafii Matki Bożej Królowej Polski jest ks. Jerzy Sieńkowski, który przez wiele lat sprawował posługę kapłańską w pobliskiej nieporęckiej parafii, również w powiecie legionowskim. To właśnie ten duchowny sprawował pieczę nad całością prac remontowych. Ich najważniejszym etapem było odwodnienie fundamentów i maksymalne odciągnięcie wody od budynku. W tym celu fundamenty zostały odkopane do 1 m głębokości, zabezpieczone specjalnym impregnatem i wyłożone tzw. folią kubełkową. Ona przepuszczając powietrze, umożliwia częściowe odparowywanie wody. W kolejnym etapie fundamenty zostały zasypane specjalnym piaskiem. Na zewnętrznych ścianach zainstalowano plastikowe rynny spustowe, natomiast około 6 metrów od ścian wykopano studzienki chłonne, do których, za pośrednictwem rur, trafia woda spływająca z rynien. Co więcej, odpowiednia instalacja umożliwia rozprowadzanie jej wśród pobliskiej zieleni. W trakcie remontu wymieniono także stare okna na aluminiowe, podwójne komorowe; wykonano nowe obróbki blacharskie oraz naprawiono ubytki i pęknięcia w ścianach. Skuto także cokół wokół kościoła i położono nowy. Na zakończenie pomalowano z zewnątrz cały kościół w odcieniu szaro-popielatym, zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków.
Całkowity koszt remontu wyniósł 398 tys. zł, z czego dofinansowanie stanowiło – blisko 297 tys. zł. Na obowiązkowy wkład własny parafii w koszty realizacji projektu złożyły się: oszczędności parafii, organizowane zbiórki oraz różne ofiary parafian w trakcie kolędy czy „tacy” podczas mszy. Wniosek o unijne dofinansowanie został złożony 2 grudnia 2016 r., a protokół ostatecznego odbioru przeprowadzonego remontu został sporządzony 19 lutego 2018 r.